Citronu rabarberu kūka

Rabarberu un citronu kūka Honey&Jam Hannas izpildījumā izskatījās vilinoša, tāpēc es nevarēju atturēties publicēt vēl vienu ar rabarberiem saistītu recepti, kamēr vēl nav pienācis vasaras vidus un tie nav kļuvuši nelietojami. Man diemžēl nav pienācīgas formas, kādā pienāktos cept šo kūku, taču es izlīdzējos ar parastu plakano kēksu veidni ar caurumu vidū. Ja es ceptu šo kūku vēlreiz, es samazinātu cukura daudzumu līdz minimumam, jo, manuprāt, atsvaidzinoši skābenā garša, ko dod citrona un rabarbera apvienojums, ir tieši tik patīkama, lai to prasītos izbaudīt visā pilnībā.
Recepte:
2,5 glāzes + 2 ēdamk. milti
1 tējk. cepampulveris
1 tējk. jūras sāls
230g sviests
1 3/4 glāzes cukurs
miza no viena citrona, sarīvēta
3 olas
0,5tējk. citronu ekstrakts
3/4 glāzes paniņas
500g rabarberi, notīrīti un sagriezti plānās šķēlītēs

Glazūra:
2glāzes pūdercukura
1 citrona sula
Ēdamkarote gandrīz izkusuša sviesta
Rabarberus nomizo un sagriež plānās šķēlītēs. Uzsilda cepeškrāsni līdz 175 grādiem. Bļodā sajauc miltus ar cepampulveri un sāli. Ar mikseri aptuveni 5 minūtes vidējā ātrumā kuļ sviestu, cukuru un sarīvēto citrona mizu, kamēr masa ir viegla un gaisīga. Pievieno olas, iemaisa citronu ekstraktu. Variējot ar trīs piegājieniem masā iejauc miltus un ar diviem piegājieniem paniņas. Sagrieztos rabarberus apvārta 2 ēdamkarotēs miltu un pusi no tiem iemaisa mīklā. Mīklai jāsanāk ļoti biezai. Mīklu liek ar sviestu ieziestā veidnē, pa virsu nokaisa atlikušos rabarberus. Liek cepeškrāsnī. Kūkas cepšanās laiks - aptuveni 1h. Pirms kūku atdalīt no formas, vēlams to atdzesēt.

Lai pagatavotu glazūru, sajauc pūdercukuru ar citronu sulu un sviestu. Masai jābūt biezai. Pārlej to pāri gatavajai kūkai uzreiz pēc atdalīšanas no veidnes.

Rabarberu-zemeņu pīrāgs ar ''režģi''

Ceriņu laiks, zemenes, rabarberi, rododendri - tik daudzi no labākajiem vasaras (un es nebaidos vairs teikt, ka ir jau vasara) laikiem sakrīt vienā. Ja ceriņus es varu turēt vāzē uz galda un priecāties katru dienu, tad rabarberiem un zemenēm gluži vienkārši neatliek laika. Lai vai kā, es būtu vīlusies, ja šogad nesanāktu iesaistīt rabarberus kādā no kulinārijas pasākumiem. Zemenes un rabarberi, kā zināms, ir saskanīgs duets. Aizraujošākā daļa visā pīrāga tapšanas procesā, protams, ir režģis. Jāatzīst, ka attiecībā uz pīrāga režģi es saskāros ar tehniskas dabas problēmām, tādēļ neliela instrukcija nāca tikai par labu.


Recepte:

Pīrāga mīkla:
3 glāzes milti
2,5 tējk. cukurs
1 nepilna tējk. sāls
150g margarīns
110g sviests, atdzesēts, sagriezts
10 ēdamk. ūdens

Pildījums:
450g zemenes
700g rabarberi
40g kukurūzas ciete
0,5 glāzes gaiši brūnais cukurs
0.5 glāzes cukurs
1 tējk. kanēlis

1 olas dzeltenums
1. Sāk ar mīklas pagatavošanu. Sajauc kopā miltus, sāli un cukuru. Pievieno margarīnu un sviestu. Pakāpeniski iemaisa ūdeni. Mīklu kārtīgi izmīca, sadala divās daļās, katru ietin pārtikas plēvē un liek edusskapī uz vismaz 1h atdzist.

2. Uzsilda cepeškrāsni līdz 200 grādiem. Pagatavo pildījumu. Zemenes notīra un pārgriež uz pusēm. Rabarberus nomazgā, sagriež nelielos gabaliņos. Lielā bļodā sajauc kopā, pievieno brūno cukuru, kanēli, kukurūzas cieti. Kārtīgi izmaisa, lai visas sastāvdaļas sajaucas.
3. Mīklu ņem ārā no ledusskapja, ļauj sasilt līdz istabas temperatūrai un izrullē uz miltainas virsmas vienu mīklas apli 33 cm diametrā. Ievieto apli pīrāga formā (23cm diametrā), atstājot aptuveni 1cm pāri formas malai. Liek tajā sagatavoto rabarberu un zemeņu pildījumu. Izrullē otru mīklas apli, tik pat lielu. Sagriež aptuveni 14 vienāda platuma strēmelēs (skaits atkarīgs no tā, cik smalku režģi vēlas pīrāgam izveidot). Izvieto mīklas strēmeles pāri pildījumam tā, lai izveidojas režģis. Nogriež lieko mīklu un saspiež pīrāga apakšējo malu kopā ar virsējo malu, izveidojot dekoratīvus vilnīšus.
4. Pīrāga virsu nosmērē ar sakultu olas dzeltenumu un liek cepeškrāsnī. Cep 20 minūtes, tad samazina temperatūru līdz 175 grādiem un cep vēl aptuveni pusstundu, kamēr pildījums sabiezē un pīrāgs zeltaini brūns. Pirms pasniegšanas ļauj, lai pīrāgs atdziest.

Granola ar žāvētiem ķiršiem un mandelēm jeb maratona brokastis

Kā jau jukušai žāvēto ogu un augļu piekritējai jebkurā diennakts laikā, savukārt, auzu pārslu - no rītiem, granola man ir kā patīkamais un lietderīgais vienā. Patiesībā lietderīgi ir visi ingredienti. Jo granola ir kā milzu enerģijas lādiņš ar ievērojamu minerālvielu un vitamīnu (magnijs, cinks, dzelzs, kālijs, A, B, B1, C, E, PP vitamīns, kalcijs u.c.) devu no rītiem, kad sagaidāma nozīmīga diena. Tas, goda vārds, ir mans labākais pēdējā laika jaunievedums brokastu ēdienkartē. Manējā sanāca paplāna un samērā trausla, jo izmantoju palielu cepamtrauku, taču tas nav būtiski.
Tātad, nozīmīga diena, es teicu. Piemēram, diena, kad jāpievar minimaratona distance. Tikai 5 kilometri? Un tomēr. Mums, svētdienas skrējējiem, sajūta, šķērsojot finiša taisni, ir kā ziņnesim, kurš nonācis līdz Atēnām (izņemot daļā par pakrišanu beigtam). Dažreiz ikdienas treniņos ir tik grūti saņemties - skrejceliņš par cietu un zeme par mīkstu, kedas spiež un bikses kož. Bet maratona atmosfēra un sacensību gars, protams, iedvesmo. Tāpēc šodien es kārtējo reizi sapratu, ka skriešana ir bauda.
Recepte:
no honey&jam
2 glāzes auzu pārslas
1,5 glāzes mandeļu pārslas
1/2 glāze kviešu dīgsti
1/2 glāze medus
1/2 glāze brūnais cukurs
2 ēdamkarotes sviests
1/2 tējkarote sāls
2 tējkarotes vaniļas ekstrakts
žāvēti ķirši
Uzsilda cepeškrāsni līdz 150 grādiem. Auzu pārslas, mandeles un kviešu dīgstus apgrauzdē aptuveni 15 minūtes. Kamēr tie grauzdējas, lielā pannā sajauc medu, cukuru, sviestu, vaniļas ekstraktu un vāra uz vidējas uguns, kamēr cukurs pilnībā izkusis. Auzu pārslu, mandeļu un kviešu dīgstu maisījumu nekavējoties pievieno medus masai, pievieno žāvētos ķiršus un kārtīgi samaisa. Ievieto cepamtraukā, vienmērīgi noklājot visu trauka laukumu. Liek cepeškrāsnī 100 grādu temperatūrā cepties aptuveni 25 minūtes. Kad granola pilnībā atdzisusi, to sagriež kvadrātiņos, var glabāt ledusskapī vēlākai lietošanai.

Cukini skābeņu biezzupa

Cukini sezona varētu nebeigties. Vai vismaz sākties daudz agrāk. Es būtu ar mieru upurēt šai parādībai par labu, piemēram, cūku pupu sezonu, cilvēku, kurš izgudroja asinsdesu, kā arī visas pasaules odus. Lai barības ķēde nepajuktu, odi, iespējams, varētu palikt, ja vien uz manis vēl būtu kāda odu dzēlienu neskarta vieta un naids līdz ar to nebūtu tik liels. Tas ir samērā savāds paradokss - vēlme pēc nesezonas labumiem, kad par pliku velti visapkārt pieejamas citas lietas.
Tomēr odi šovasar, ak vai, negrasās atkāpties, un cukini sezona būs tikai rudenī. Kamēr es dzinu pēdas nesezonas dārzenim, salīdzinot to cenas lielveikalos un nebeidzot vien brīnīties par to, kā tās spēj atšķirties man nezināmu iemeslu dēļ, skābenes, nepelnīti aizmirstas, kupli zaļoja dārza tālākajā nostūrī. Dārgās skābenes, šī zupa ir mans veltījums jums.

Recepte:
4 ēdamkarotes olīveļļa
2 vidēja lieluma sīpoli
3 ķiploka daiviņas
2 vidēja izmēra kartupeļi, sagriezti nelielos kubiciņos
2 vidēja izmēra cukini, sagriezti nelielos gabalos
4 glāzes dārzeņu buljons
2 glāzes skābenes
sauja kinzas
šķipsna sāls

Vidēja izmēra katlā uzkarsē olīveļļu. Pievieno sīpolus un ķiplokus un kopā ar sāli apcep tos eļļā pāris minūtes, kamēr tie kļūst mīksti. Pievieno kartupeļus, cukini un dārzeņu buljonu. Vāra uz vidēji lielas liesmas aptuveni 15 minūtes, kamēr kartupeļi ir mīksti. Iemaisa skābenes un kinzu, vāra vēl pāris sekundes, tad ņem katlu nost no plīts un sakuļ ar rokas blenderi. Var pasniegt kopā ar balto jogurtu vai krējumu.

Cukini-šokolādes mafini

Ne viss, kas ir mazliet dīvains, ir slikts. Un pat tad, ja cukini apvienojumā ar šokolādi izklausās samērā ērmoti, kāda kuram daļa, kamēr tas ir pat ļoti baudāmi. Pārmest man varētu ko citu - cik daudz mafinus viens cilvēks var cept un patērēt? Zinu, tā ir pārmērība, un es jau gribēju noklusēt šo recepti un publicēt pēc mēneša vai tamlīdzīgi, ievērojot pieklājīgu laika distanci. Bet es nevarēju nociesties. Paldies, paldies, paldies Chocolate Shavings par recepti! Pateicoties šim atklājumam, pēc mazā fail ar klijām un burkāniem es atkal esmu atpakaļ uz mafinu viļņa. Bet tagad es svinīgi apņemos, ka šī ir pēdējā mafinu recepte šajā mēnesī.

Cigoriņi au gratin

Kulinārijas veikala grāmatu stūrītī manās rokās nonāca pavārgrāmata, kuras ievadā es izlasīju pamudinājumu visas labās lietas dzīvē stiept garumā, jo aptuveni tā, acīmredzot, skan kāds beļģu teiciens. Tā tomēr nokļuva atpakaļ plauktā, jo man jau tāpat ir skaidrs, ka ''Beļģijā cilvēki ēd pamatīgi''. Tā vietā es nolēmu pastiept garumā sajūtas un gaidāmo meiteņu vakaru padarīt mazliet tematisku. Mums, protams, garšo dārzeņi, bet nedomāju, ka kāds būtu sajūsmā par sautētiem cigoriņiem... ja vien tie nav pārlieti ar sātīgo bešamela mērci un ieskauti kraukšķīgā šķiņķa un grijēra kārtiņā... mmm. Cita runa.
Recepte:
(4 porcijām)
4 lapu cigoriņi
4 lielas šķiņķa šķēles
sarīvēts gruyère siers
1 citrona sula
1 glāze ūdens

Mērcei:
30g sviests
4 ēdamk. milti
3 glāzes piena
Cigoriņiem nogriež kātu un maksimāli izgriež rūgto serdi. Liek katlā, pievieno ūdeni un sautē aptuveni 15 minūtes, kamēr cigoriņi kļūst mīksti.

Kamēr cigoriņi sautējas, pagatavo mērci: pannā izkausē sviestu, pievieno miltus, rūpīgi maisa, lai neveidotos kunkuļi. Noņem no uguns un pievieno pienu, turpinot maisīt. Liek atpakaļ uz uguns un pāris minūtes vāra, kamēr mērce sasniegusi vienmērīgu krējuma biezuma konsistenci. Noņem no uguns un pievieno daļu sarīvētā grijēra.

Izvārītos cigoriņus nosusina, ietin šķinķa šķēlē un liek ar sviestu ieziestā cepamtraukā. Pārlej ar gatavo bešamela mērci un nokaisa ar atlikušo grijēru. Liek cepeškrāsnī uz 15-20 minūtēm.

Beļģu šokolādes muss

Vēl bez jūras veltēm, vafelēm un alus, protams, ir Beļģijas šokolāde. Daudz beļģu šokolādes, dažādos krāšņos un mazāk krāšņos iesaiņojumos sarindota veikalu plauktos un skatlogos. Iedvesmojoši. Ir neskaitāmi daudz lietas, ko var uzmeistarot no šokolādes, bet, nedaudz iedvesmojoties no beļģu virtuves, mana izvēle šoreiz krita uz šokolādes mousse. Muss ir putas vai uzputenis, kā kuram labpatīk, muss, manuprāt, skan labāk. Tas ir viegls, gaisīgs, kā jau kārtīgām putām pienākas būt, tomēr arī īsts kaloriju sprādziens, tāpēc entuziastiem, kas tās skaita, var aptrūkties zīmes viņu kaloriju kalkulatorā. Tad kāpēc vispār ir izdomāts šokalādes muss? Jo tas ir sasodīti garšīgs un cilvēki sasodīti mīl pārmērības.
Recepte:
(5 porcijām)
400ml saldais krējums
250g tumšā beļģu šokolāde (es izmantoju Côte D'Or tumšo šokolādi)
4 olas
4 tējk. cukurs
1. Olu dzeltenumus rūpīgi atdala no baltumiem. Dzeltenumus lielā bļodā sakuļ kopā ar cukuru.
2. Šokolādi izkausē ūdens peldē.
3. Atsevišķā traukā olu baltumus sakuļ stingrās putās.
4. Atsevišķā traukā uzputo saldo krējumu.
5. Izkausēto šokolādi pievieno olu dzeltenumu un cukura masai, ļoti rūpīgi samaisa.
6. Visam pievieno nedaudz putukrējumu, maigi samaisa. Uzmanīgi iecilā nedaudz olu baltumus. Atkārto, kamēr iemaisīts viss putukrējums un olu baltumi un masa kļuvusi viendabīga.
7. Gatavo musu liek ledusskapī atdzesēties vismaz 1h, pasniedz vēsu.

Kliju-burkānu mafini

Lai arī Joy the Baker receptes vismaz uz mani ir atstājušas iespaidu jau sen, un viņas ierosmes par to, kā ar kulinārijas paņēmieniem atstāt iespaidu uz puisi, ir vienkārši aizkustinošas, tās lasot mani pavadīja zināma neticības sajūta. Pēdējo reizi, kad es uzdrošinājos ko tādu mēģināt, es ieguvu visai nepārliecinošu rezultātu un somas laptopa nodalījumu pilnu ar smilšu mīklas drupačām. Kopš tā laika ar kulinārijas brīnumiem iespaidu atstāt cenšos tikai uz maziem bērniem, veciem cilvēkiem un draudzenēm. Viņas vismaz māk zīlēt, vienmēr cienā ar vīnu un zina, kas ir smilšu mīkla vai beztauku jogurts. Tāpat pavisam droši es varu apgalvot, ka cepumi un kūkas parasti nav puišu garšas sajūtu topā, daudz labāk strādās cepta gaļa vai tortiljas.

Ak jā, virsrakstā taču bija rakstīts ''kliju-burkānu mafini''? Tātad, pavisam noteikti uz puišiem atstāt iespaidu ar šiem neizdosies. Bet es apliecinu, ka šie neglītie, mazliet iekritušies kēkši ir veselīgi (vai vismaz krietnas pāris reizes veselīgāki par šokolādes mafinu ar zemesriekstu sviesta glazūru), un iekšējais skaistums taču atsver šādas tādas ārējas nepilnības (es runāju par ēdienu!). Klijas, ko vairums cilvēku pielīdzina zāģu skaidām, patiesībā ir lielisks šķiedrvielu un vitamīnu avots. Recepte ir mana brīva improvizācija par burkānu mafinu un kliju mafinu apvienošanos vienā veselīgā tandēmā.
Recepte:
0,5 glāzes brūnais cukurs
2 glāzes kviešu klijas
100 g milti
1,5 glāzes smalki sarīvēti burkāni
citrona miza, smalki sarīvēta
1 ola
1 olas baltums
0,5 glāzes augu eļļa
0,5 glāzes bezpiedevu jogurts
1 glāze ūdens
1 tējk. cepampulveris
1 tējk. soda
0,5tējk sāls

Klijas novieto uz cepampapīra un līdz 180 grādiem uzsildītā cepeškrāsnī aptuveni 10 minūtes apgrauzdē. Ļauj, lai tās atdziest. Lielā bļodā sajauc klijas ar ūdeni, jogurtu, cukuru, iemaisa citrona mizu, eļļu un olas. Atsevišķi sajauc miltus ar cepampulveri, sodu un sāli, pievieno sausās sastāvdaļas pārējai masai. Mafinu pannā ievieto papīra formītes un iepilda mīklu, aizpildot līdz pašai augšai. Cepšanās laiks aptuveni 25 minūtes.

Brigadeiros jeb brazīliešu šokolādes konfektes

Man ir spēku izsīkums. Emocionāls un fizisks. Tāds, ka grūtības sagādā pat vienkāršas ikdienišķas darbības. Tāds, ka prieku nesniedz pat karstais laiks vai domas par tuvojošos pludmales sezonu. Pēdējiem spēkiem nocēlu lielo pannu no augstākā virtuves plaukta nolūkā beidzot īstenot brazīliešu tradicionālo dzimšanas dienas ballīšu našķi - šokolādes brigadeiros. Un es zināju - ja salaidīšu dēlī kaut ko tik vienkāršu, tad ar mani ir pavisam cauri.
Pēc aptuveni 2 stundām brūngano masu, kam vajadzēja būt konfektēm, es atradu vēl pavisam ļumīgu saldi dusam bļodā, un, kā rādījās, tā pat negrasījās kļūt biezāka. Lai arī mani pārņēma dusmas uz pasauli un uz el gran chef, panikai man, protams, nepietika spēka, tāpēc es atmetu ķēpīgajiem komandieriem ar roku. Tā darīt nevajag. Mazliet vēlāk spītības uzplūdā es salēju visu atpakaļ pannā un vārīju tik ilgi, kamēr kļūda tika labota.

Auzu pārslu mafini ar rozīnēm


Apsveicu ar pavasara iestāšanos. Tā vien liekas, ka 2 dienu laikā dārzs sazaļojis un pumpuri izplaukuši. Lai arī pa dienu mūs pārsteidza mežonīga lietus gāze, pēcpusdiena pienāca saulaina un laiska un, lapenē atklājot brīvdabas maltīšu sezonu, mēs sapņojām par Starbucks melleņu mafiniem. Jo tie ir visu laiku labākie mafini. Mafini! Mellenes man nav, toties jaunās mafinu pannas izmēģinājuma ietvaros es uzmeklēju vienmēr pieejamās auzu pārslas, rozīnes, ābolu un pārdesmit priecīga izskata papīra formītes.
Rozīnes vispār ir mana jaunā mānija. Rozīnes, rieksti un visa veida žāvētie augļi. Un jo vairāk, jo labāk. Tādēļ man nācās stipri valdīties, lai mafinu mīklā nenonāktu arī plūmes, žāvētas dzērvenes vai kas tamlīdzīgs. Galu galā šie ir rozīņu mafini. Ar vieglu ābolu un kanēļa noti un pamatīgu uzsvaru uz auzu pārslām. Atsauc atmiņā vecos labos auzu pārslu cepumus, tikai šie ir silti, mīksti un smaržīgi. Tagad gaidām vasaru ar aveņu pārpilniem krūmiem un melleņu nosētiem mētrājiem.
Recepte:
1 ola
1 glāze ātri vārāmās auzu pārslas
2 glāzes milti
1 glāze piens
1/2 glāze augu eļļa
1/2 glāze brūnais cukurs
1 ābols
1/2 tējk. kanēlis
1 tējk cepampulveris
1/2 tējk. sāls
1/2 tējk. soda
1,5 glāzes rozīnes
Ābolu sasmalcina mazos gabaliņos. Lielā bļodā sajauc visas sastāvdaļas, iejauc rozīnes un ābolu un maisa, kamēr mīkla ir viendabīga un visas sausās sastāvdaļas ir kļuvušas mitras. Cepeškrāsni uzsilda līdz 200 grādiem. Mafinu pannā ievieto papīra formītes, iepilda tajās mīklu, aizpildot 2/3 vai mazliet vairāk, un cep aptuveni 20 minūtes, kamēr kēksiņi nedaudz brūni. Mīklas pēc dotajiem daudzumiem pietiek aptuveni 15 kēksiņiem, formītes mēdz atšķirties pēc izmēra.