Ķirbju kēkss

Nesen Dozen Flours izlasīju Starbucks ķirbju kēksa copycat recepti. Zināms, ka pavelkos uz visu, kas ietver vārdu Starbucks, tāpēc jau agrā sestdienas rītā māja pildījās ar krustnagliņu, kanēļa, kardamona un muskatrieksta smaržu haosu. Iespējams, ka vēl ir par agru tik aromātiskiem našķiem, jo šķita, ka Ziemassvētki nezināmu iemeslu pēc jau klāt. Liekas, ka kēkss ir savāda pārejas stadija piparkūkai transformējoties par medusmaizi, lai gan vienīgais sakars ar medu tam ir dzeltens, medains un salds ķirbis visa pamatā, vai arī tas ir iestrēdzis kaut kur starp rudeni un ziemu, tā sasniedzot garšas virsotni. Liela, dzeltena, sulīga, medaina piparkūka. Gribas uzvilkt pūkainas vilnas zeķes un gaidīt pirmo sniegu.
 
 
Tā kā par veikalā bundžās nopērkamu ķirbju biezeni es neko nezinu un negribu zināt, tad bonusā kēksam nāk papildus recepte - svaigs homemade ķirbju biezenis. Nekādu bēdu, ja tas paliek pāri, jo kopā ar karotīti medus vai vienu pašu to iespējams patērēt kā veselīgu un gardu pamatēdienu. Zinu, ka nav pirmā reize, kad to saku, BET... nekas labāks vēl nav izdomāts, goda vārds. Un ikviens, kurš jelkādu iemeslu pēc jelkad lasa manu blogu, lūdzu lūdzu, uzcepiet šo kēksu. Ja konditorejas izstrādājumi vispār spēj darīt cilvēku uz brīdi patiesi laimīgu, tad šis ir tas gadījums.
 
  
 
 

Ābolu-bumbieru šokolādes kūka

Šodien ārā netipiski skaidrs, burvīgs laiks, beidzot nomainījis lietaino darba nedēļu. Līdz ar to arī skats uz dzīvi gaišāks. Vēl bez tam tepat Vecrīgā, pāris soļu attālumā, es atklāju ilgi meklēto ideālo kruasānu - ideālu, gaisīgu franču kruasānu, latviešu roku ceptu. Beidzot. Arī nedēļas nogale atrodas vien pāris stundu attālumā. Šo jauko notikumu iespaidā nolēmu padalīties ar gana interesantu recepti. Jau divas nedēļas pagājušas, kopš cepu šo kūku, bet garša, ai, tā garša joprojām spilgtā atmiņā!
Kāpēc atstāt kūku pilnīgā bumbieru varā, ja tagad ir rudens ābolu laiks, es todien nodomāju, un, pievienojot oriģinālajai receptei nedaudz kakao pulvera šokolādīgākai kūkas krāsai, kā arī piepulcējot bumbieriem krietnu kārtu ābolu, dzima pilnīgi jauna ābolu-bumbieru šokolādes kūka. Es ierosinu kūku baudīt komplektā ar saldējumu. Saldējuma sezona nekad nebeidzas!
Recepte:
pielāgota no Tasting Spoons

1 gl. milti
1 ēdamk. cepampulveris
1/4 tējk. sāls
2 ēdamk. kakao pulveris
3 olas, istabas temperatūrā
110g sviests
3/4 gl. cukura
~4 vidēja izmēra āboli, nomizoti un sagriezti nelielos kubiņos
~ 5 bumbieri, gatavi, bet ne pārgatavojušies, nomizoti un sagriezti nelielos kubiņos
3/4 gl. tumšā šokolāde, sakapāta mazos gabaliņos
Uzsilda cepeškrāsni līdz 175 grādiem. Ietauko kūkas veidni. Miltus iesijā bļodā kopā ar sāli un cepampulveri. Ar mikseri sakuļ olas līdz tās veido bālganu, biezu masu, aptuveni 8 minūtes. Bumbierus un ābolus nomazgā, izņem serdes un sagriež nelielos kubiņos. Lai āboli un bumbieri saskarē ar gaisu nekļūtu brūni, kamēr tiek gatavota mīkla, tos var iemērkt sodas ūdenī. Pēcāk pirms pielietošanas tos nosusina uz papīra dvieļa.
Sviestu izkausē vidēja izmēra pannā un silda, kamēr tas kļūst brūns. Lai sviests apbrūninātos vienmērīgi, to maisa, ar koka lāpstiņu piemaisot klāt sviestu, kas nosēžas uz pannas sāniem. Turpina aptuveni 8 minūtes, tad noņem no uguns.
Olu masai pievieno cukuru un kuļ vēl pāris minūtes. Kad masa sāk zaudēt apjomu, kulšanu pārtrauc. Tad pievieno sviestu un miltu maisījumu (sviestu un miltu maisījumu pievieno pakāpeniski, variējot ar sastāvdaļām). Visu samaisa tā, lai mīkla viendabīga. Svarīgi, lai mīkla nezaudē apjomu, tādēļ to nedrīkst pārmaisīt.
Mīklu lej pannā, pa virsu nokaisa ābolus, bumbierus un šokolādes gabaliņus. Kūka jācep 30-50 minūtes, pārbaudot to ar koka irbulīti. Kūka gatava, kad irbulītim nepieķeras mīkla, iedurot to kūkas centrā.

Pīlādžu ievārījums

Vēl viena parādība, kas mani atbaida rudenī - kartupeļu talkas. Ja neskaita zināmu jautrību, kas to pavada un mijas ar noguruma histēriju, un maišeli kartupeļu, ko pēcāk var saņemt par padarīto darbiņu, vairāk pozitīva tajās es netrodu. Nekādas romantikas - nolauzti nagi un sāpoša mugura, ko ilgi nevar atliekt atpakaļ cilvēkcienīgā leņķī. Toties laukos var meklēt iespēju nodrošināties ar krājumiem iesnu un klepus apkarošanai ziemā. Viena no iespējām ir veselīgi ievārījumi.
Uz pelēcības, kas strauji pārņem vēl nesen ziedošo zemi, fona īpaši izceļas pīlādži, milzu sarkanus ķekarus rudens saulē gozēdami. Pirms badīgi putni paspējuši aprīt visas ogas, es steidzos vārīt ievārījumu. Pīlādžu ievārījumu. Ar to nespēj sacensties ne ar zemeņu, ne aveņu, pat ne man mīļais dzērveņu un brūkleņu ievārījums. Tas nav vis pīlādžu džems (kurš arī, manuprāt, ir ievārījumu elites klase), bet ievārījums - veselām ogām, pilnām pīlādžu skābi-sūrās garšas. Vairums cilvēku tieši šīs garšas dēļ uztver pīlādžus un līmenī. Bet pīlādžos ir spēks!
Recepte:
500g pīlādži
200ml ūdens
500g cukurs
1 tējk. vaniļas ekstrakts
Pīlādžus atdala no kātiņiem, noskalo un nosusina. Ja traucē pīlādžu sīvums, tad ogas pirms ievārījuma gatavošanas sasaldē. Lielā katlā ielej ūdeni, ieber cukuru un vāra, līdz cukurs izšķīdis un izveidojies gaišs cukura sīrups. Pievieno pīlādžogas un vāra, kamēr ogas mīkstas. Pievieno vaniļas ekstraktu. Ja vārot veidojas putas, tās nosmeļ. Kamēr ievārījums vēl karsts, iepilda to tīrās burciņās un aizvāko tās, kad ievārījums atdzisis.

Sāļās brokoļu kūciņas

Kā atbalstīt draugu, ko satriecis rudenīgais laiks, ievelkot šķavu un puņķu gūstā? Protams, aiziet ciemos. Bet var arī aiziet ciemos, pirms tam izcepot smieklīgas sāļās kūciņas, kurās iekožoties pretī izlec spilgti zaļš brokolis. Ieraugot šos dīvainos veidojumus es nodomāju, ka, visticamāk, tie izskatās labāk, nekā garšo, taču nebūt nē - siers piedod tiem smeķi un brokolis kādu drusku vitamīnu. Līdzcilvēki visapkārt klepo, šķauda un šņaukājas, parādot, ka atvasara nākusi tikai par sliktu. Protams, ar brokoļiem te nekas nav līdzēts, tādēļ labi, ja apslimušajiem pieliekamajā glabājas, piemēram, paštaisīts upeņu vai dzērveņu liķieris. Bet tas jau ir cits stāsts, diemžēl. Dzeltenie kēksiņi jāapēd pirmajā dienā, jo pēcāk tie manāmi zaudē savu šarmu - sakrītas un brokolis viducī neglīti saraujas.
 

Es, savukārt, napadodos rudenim. Joprojām staigāju balerīnās un brīvdienās skrienu īsajās biksēs, lai rudens redz, ka te darīšana nav ar nerūdītiem vārgdieņiem. Ilgi gan tas neturpināsies, jo saule šeit, Latvijas debesīs, kļūst arvien zobaināka. 
 
 
 
 

Plūmju plāceņi

Kas vispār ir galette? Kamēr to nenākas tulkot no franču valodas, viss ir skaidrs, bet piemērotu latviešu valodas vārdu es neesmu atradusi. Groziņi? Varbūt plācenīši? Tie drīzāk ir milzu cepumi ar augļu pildījumu. Dodiet man terminus. Terminus un ļaujiet labi izgulēties. Ja ne izgulēties, tad vismaz labu kafiju, lai acis lekciju laikā vakaros nenāktos atspraust ar sērkociņiem. Starp rakstiem par gaidāmo kartupeļu cenu kāpumu, Zaļās karotītes balvu un IKP kritumu, es izlasīju pēdējā laika labāko vēsti - Starbucks nāk uz Latviju! Dienu vēlāk es izlasīju vēl vienu - tā tomēr nenotiks. Garlaicīgi. Nu ko, turpināšu kafiju dzert makdonaldā derdzīgu Backstreet Boys 90. gadu grāvēju pavadījumā.
Tagad par pašiem plūmju plāceņiem (cik neveikli tas skan!). Nav daudz ko stāstīt, kā vien to, ka tie ir vienkārši un lauku stilā, garšo mazliet rudenīgi, ir sakombinējami nieka pāris minūtēs, ja neskaita mīklas jaukšanas un atdzesēšanas laiku. Kā arī, lai tie malās kļūtu skaisti brūngani, nedrīkst aizmirst olu, kā to diemžēl steigā pieļāvu es.
Recepte:
pielāgota no Honest Fare
2 plāceņiem

Mīklai:
1 glāze milti
1 tējk. cukura
šķipsna sāls
85g sviests
3 ēdamk. auksta ūdens

1 ola

Pildījumam:
~8 plūmes
1 ēdamk. citronu sula
1/2 tējk. kanēlis
1/4 tējk. malts muskatrieksts
1 ēdamk. milti
1 ēdamk. cukurs
Pagatavo mīklu: sviestu sagriež kubiņos, bļodā sajauc miltus ar cukuru un sāli un iemaisa sviestu. Pa vienai karotei pievieno auksto ūdeni, turpinot jaukt mīklu līdz tā turās kopā. Mīklu ietin pārtikas plēvē un atstās ledusskapī uz pusstundu.
Plūmes pārgriež uz pusēm un izņem kauliņus, pusītes sagriež daiviņās. Bļodā samaisa kopā ar muskatriekstu, kanēli, cukuru, ēdamkaroti miltu un apslacī ar citronu sulu.
Uzsilda cepeškrāsni līdz 190 grādiem.
Mīklu izņem no ledusskapja un ļauj tai atlaisties aptuveni 10 minūtes, lai tā nebūtu pārlieku trausla. Sadala mīklu 2 vienādās daļās. Uz miltainas virsmas izrullē 2 vienāda izmēra mīklas apļus. Izrullētos mīklas apļus pārliek uz ar cepampapīru izklātas pannas. Mīklas apļu centrā liek plūmes, atstājot vismaz 4cm no malām. Brīvās malas aizloka, maigi saspiežot tās kopā.
Sakuļ olu kopā ar 1 ēdamk. ūdens un nosmērē galetes aizlocīto malu.Cep aptuveni 40 minūtes, kamēr mīkla nedaudz iebrūna un plūmes centrā burbuļo.